Pranie a žehlenie záclon

Pri domácich prácach bude užitočné správne oprať a zavesiť závesy a záclony, čo uľahčí následný proces žehlenia. Na druhej strane žehlička s parným generátorom umožňuje vertikálne žehlenie, čo výrazne uľahčuje prácu, najmä keď má tkanina veľkú plochu. Žehlenie záclon asi nepatrí medzi obľúbené činnosti mnohých ľudí, hlavne kvôli tomu, že majú väčšinou veľkú plochu, ktorú je ťažké na bežnej žehliacej doske dokonale vyhladiť. Okrem toho sú tkaniny, z ktorých sa obvykle vyrábajú záclony, veľmi jemné a šmykľavé a ľahko sa môžu poškodiť, napríklad pri príliš vysokej teplote žehlenia.

Ako prať záclony, aby sa uľahčilo žehlenie?

Pri žehlení záclon si môžete pomôcť v štádiu ich prania. Záclony aj závesy sa perú najlepšie ručne alebo v automatickej práčke, nezabudnite však nastaviť program prania jemných látok alebo program na ručné pranie.

Na akej teplote prať záclony?

Ak práčka nemá jemný program, teplota prania by nemala určite presiahnuť 40 ℃. Možnosť odstreďovania je zase najlepšie vypnúť alebo nastaviť na najnižšiu úroveň. Pred vložením závesu alebo záclony do práčky ho možno dodatočne zložiť a vložiť do obliečky na posteľnú bielizeň alebo vrecka určeného na pranie jemnej bielizne.

Šnúrkové závesy, tzv. makarony je ideálne prať ručne, aby sa šnúry nezamotali, prípadne pred vložením do práčky šnúrky zviazať do uzla. Ak sa rozhodneme prať v práčke, mala by byť teplota nastavená na 30 ℃ a možnosť odstreďovania by mala byť vypnutá.

Ako bieliť záclony?

Ak chcete zošednutú záclonu vyprať na intenzívne bielu, najlepšie je záclonu namočiť asi hodinu pred vložením do práčky do špeciálneho bieliaceho roztoku alebo prášku. Pred vložením látky do bieliaceho roztoku nezabudnite prášok dôkladne rozpustiť vo vode.

Závesy a záclony odstránené z miestností, kde sa fajčia napríklad cigarety, môžete namočiť dlhšie, až niekoľko hodín. Ak bolo zafarbenie látky silné a voda sa rýchlo zakalila, stačí ju vymeniť za novú, pridať bielidlo a pokračovať v máčaní.

Čím žehliť záclony?

Balkónové závesy sa najlepšie žehlia žehličkou na najnižšiu teplotu a s funkciou rozprašovania pary, pretože väčšina záclon sa najlepšie žehlí vlhké. Alternatívou ku klasickej žehličke je moderné zariadenie, ktoré umožňuje žehliť pod rôznymi uhlami alebo žehličkou s parným generátorom, ktorá umožňuje vertikálne žehlenie priamo na okne. Vďaka nej ľahko vyžehlíte veľké závesy do spálne alebo obývacej izby. Žehlička vybavená špeciálnym parným generátorom sa skvele hodí aj na žehlenie jemných záclon na okne. Zariadenie vydáva paru pod vysokým tlakom, takže môžete žehliť voľne zvisle, čo je obzvlášť výhodné pri vyhladzovaní záclon s veľkou plochou.

Ako vyžehliť záclony?

Okenné závesy sú najčastejšie vyrobené z tylu a voálu. Oba materiály vyžadujú mierne odlišný spôsob žehlenia a výber správnej teploty.

Tyl je látka, ktorá sa ťažko žehlí. Je veľmi jemný a tenký, takže žehlička s parným generátorom dobre funguje, aby sa z neho odstránili záhyby. Prístroj udržuje konštantnú teplotu a umožňuje vertikálne žehlenie bez potreby priameho dotyku látky s povrchom žehličky. Najpohodlnejším spôsobom žehlenia tylových záclon je žehlenie za mokra, takže ak doma nemáte generátor, môžete použiť samostatný postrekovač, čistú a vlhkú handričku alebo v prípade bežnej žehličky často použiť funkciu pary, aby látka počas žehlenia zostala mierne vlhká. Ak používate žehličku s automatickým nastavením, nezabudnite ju nastaviť na najnižšiu úroveň. V opačnom prípade existuje riziko spálenia záclony.

Závesy vyrobené z voálu, ako v prípade tylových látok, by sa mali žehliť pri najnižšej teplote. Príliš horúci povrch žehličky môže spáliť záclonu, ale aj roztaviť vlákno, čo môže viesť k nezvratnému miernemu lesku tkaniny. Žehlenie záclon tiež uľahčí ich správne pranie vopred. V práčke stačí vypnúť funkciu odstreďovania alebo ju nastaviť na najnižšiu úroveň. Domácou metódou, ktorá uľahčí žehlenie záclon, je umiestnenie jednej alebo dvoch stoličiek za dosku. Na takto pripravenú konštrukciu stačí umiestniť rovnomerne vyžehlené kúsky materiálu, ktoré zabránia ich pokrčeniu počas žehlenia, najmä ak je záclona veľmi veľká. Podobná metóda sa dá použiť aj pri žehlení závesov alebo posteľnej bielizne.

Ďakujeme za prečítanie nášho článku. Veríme, že naše rady Vám pomôžu pri správnom praní a žehlení záclon, zároveň Vás pozývame do nášho internetového obchodu, kde si môžete vybrať zo širokej ponuky záclon a závesov 🙂

https://ezaclony.sk/obchod/